FANDOM


Pewnego pięknego dnia uświadomiłem sobie, że na na swoich wiki ludzie robią rzeczy, które nie mają żadnego celu istnienia i denerwują mnie, oraz innych odpytywanych użytkowników. Chodzi mi dokładnie o CSS i JavaScript niektórych wiki, które co prawda nie naruszają Zasad Użytkowania ale są irytujące jak kamień w bucie.

Postanowiłem więc przygotować listę tych denerwujących rzeczy, może ktoś coś z niej wyciągnie i usunie zbędne przedmioty i style, a może nie i piszę to tylko dla siebie. Cóż, czas pokaże. Rozpoczynajmy.

Mała notatka: Nie mam aktualnie ani screenów ani linków do wiki, na których znajdują się rzeczy wypisane poniżej, ponieważ jestem leniwy nie chciało mi się szukać (może nawet część tych wiki poprawiła kilka tych "przeszkadzaczy").

Pstrokaty Wygląd Wiki

Najczęściej stosuje się to do Oasisa. Wydawałoby się, że nie tak łatwo go zepsuć, ale bywają przypadki, gdy oasis wygląda jak kupa wieloryba albo ekstremalny przypadek sztuki nowoczesnej. Nie zapominajmy iż mimo wszystko wiki jest encyklopedią i jednak ktoś ma to przeczytać, a nie tylko edytować. Tak więc nie utrudniaj użytkownikom czytania robiąc za bardzo przezroczyste tło, nie pasujące do siebie czcionki, czy całą masę innego syfu, który nie pomaga a przeszkadza.

tl;dr; Wiki to encyklopedia a nie chińska strona pełna wielokolorowych reklam i znaczków.

Zmiana wyglądu kursora

Nic tak bardzo mnie nie irytuje, jak syficzny kursor, który teoretycznie ma podkreślać tematykę wiki (tak myślę), a jedyne co robi to denerwuje mnie i mówi Zamknij tą kartę. Tak, rozumiem jaka to genialna zabawa zmieniać wygląd kursora i tak, wiem ile to w Waszych oczach dodaje wyglądowi wiki profesjonalizmu ale niestety muszę Was zasmucić, zmienianie kursora denerwuje użytkowników. Nie mówiąc już o tym, że często nowy kursor zlewa się z tłem i ciągle się gubi.

tl;dr; Nie zmieniaj kursora, nikt nie potrzebuje łapy smoka czy włóczni jako wyglądu myszki, bo wygląda to beznadziejnie. Czarna czy biała systemowa strzałka wystarcza.

Dodawanie muzyczki w tle

Oto jest, zmora każdego wikianina. Dodawanie muzyczki w tle na stronach. Czy może być coś gorszego? Odpowiem za Was: nie. Nigdy nie rozumiałem czemu ma służyć muzyczka na stronie. Nie daje to ani satysfakcji ani dobrego efektu. Nawet spokojna według Was muzyka irytuje. Pomyślcie czasem, że nie każdy chce słuchać tego czego Wy słuchacie i bywa, że ma już w tle kartę z YouTube czy otwarty odtwarzacz muzyki.

tl;dr; Muzyczka w tle drażni, irytuje, denerwuje i sprawia, że człowiek wychodzi ze strony. Nikomu to nic nie daje. A takie popisy można robić sobie na sandboxie.

Nic nie robiące / Nie nadające się do niczego skrypty

Wiadomo było, że ten punkt także zostanie tu wymieniony. Powiedz mi proszę, jaki sens ma skrypt, który po najechaniu na avatar użytkownika obraca go o 360 stopni i zaokrągla jego rogi? No właśnie - żaden, ewentualnie denerwuje użytkownika. Także, przy nadmiarze takiego syfu ładowanie strony się spowolni i obciążenie komputera przez przeglądarkę zwiększy się. Nieznacznie, ponieważ Wikia i tak dość wolno się ładuje, ale zawsze.

tl;dr; Dodawaj tylko potrzebne skrypty.

Źle zbalansowana strona główna wiki

No cóż, nikomu nie szkodzi bardziej prymitywna strona główna czy też bardziej zaawansowana strona główna. Jednak trzeba znać umiar. Kiedy decydujemy się na prostą stronę główną, powinniśmy zawrzeć na niej ważne informacje oraz lekko ją udekorować, chociaż nieco ładniejszymi od podstawowych nagłówkami i kilkoma ładnymi grafikami w stosownych rozmiarach. Kiedy zaś tworzymy stronę główną bardziej zaawansowaną, także powinniśmy zachować umiar i nie robić miliona zbędnych modułów, czy listy najnowszych 10 wpisów na blogu w miejscu innym niż sam dół strony. Ważne informacje powinny znajdować się na górze strony, mniej ważne niżej. Jeżeli koniecznie chcemy więcej modułów na stronie głównej można użyć tabbera.

tl;dr; Strona główna prosta ma być inna niż zwykły artykuł. Zaawansowana powinna wyróżniać ważne informacje, i kiedy mamy dość sporo rzeczy do wstawienia na nią - użyjmy tabbera.

Nieodpowiednie zmienianie komunikatów MediaWiki

Jak wszyscy wiemy, administratorzy wiki mają możliwość zmieniania komunikatów. Komunikaty odpowiadają za tekst w interfejsie MediaWiki. Na przykład za tekst na przycisku edycji. Można je zmieniać, jeżeli widzi się w tym sens, ale tutaj trzeba zachować wyjątkową ostrożność, ponieważ nie wszyscy mogą zrozumieć przekaz i nie będą wiedzieli do czego służy przycisk.

tl;dr; Nie zmieniaj napisu na przycisku edycji na "Pomóż w pisaniu księgi zaklęć", bo nikomu to nie potrzebne, najlepiej zostaw komunikaty w spokoju.

Obrazki w module aktywności

Kolejna rzecz, z którą musimy zachować ostrożność, bo inaczej staje się denerwująca. Nie raz chodząc po różnych wiki widzę w module aktywności obrazki. Tak, wiem, ładnie wygląda, ale pamiętajmy, że moduł aktywności nie służy do wyświetlania obrazka, a do pokazywania najnowszych edycji na wiki. Tak więc zanim wstawisz cokolwiek do wspomnianego modułu pomyśl jak będzie to wyglądało. Wybierz odpowiedni obrazek, i zastanów się czy w ogóle jest potrzeba aby cokolwiek tam było. Oto przykład poprawnego użycia.

tl;dr; Moduł aktywności nie jest od wyświetlania obrazków i podczas wstawiania do niego grafiki należy zachować ostrożność. Najlepiej jak nie potrafisz wybrać odpowiedniej grafiki - nie dodawaj jej.

Propozycje?

To już koniec. Jak przeczytałeś całe - gratulacje. Jak masz propozycje napisz proszę do mnie na tablicy, w komentarzu czy gdziekolwiek.